Home Sağlık Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

Hızlı Okuma Teknikleri Nelerdir?

0
13

Öğrencilik hayatından iş hayatına uzanan süreç içerisinde hızlı okuma teknikleri için onlarca kez ihtiyaç duyarız. En basitinden üniversite yıllarında okumanız gereken onlarca kaynak olur. Zaman ise kısıtlıdır. İşte böyle durumlarda hızlı okuma tekniklerini bilmeniz size zaman ve bilgi açısından fazlalık sağlayacaktır. Sadece okul hayatında da değil. İş hayatında zaman zaman önünüzde onlarca belge bulacaksınız. Az zamanda okuyup anlamanız gerekecek olan onlarca belge. Kısaca hayatın her alanında ve her anında ihtiyaç duyulan bit yetenektir hızlı okuma. Bizde bu yazımızda hızlı okuma pratiklerinin inceliklerden ve yöntemlerinden bahsettik. Sizde verilen teknikleri uygulayıp pratikler yaparak hızlı bir okuyucu olabilirsiniz.

 

Öncelikle kendinizi kandırarak çalışmalara başlamayın. Hemen, bir gün içinde veya bir hafta içinde hızlı bir okuyucu olmayacaksınız. Tekniklerin uygulanması ile zamanla okuma hızınız artacak. Hızlı okuma tekniklerini öğrenmeden önce yapmanız gereken ise şu anki halinizi öğrenmeniz. Yani başlangıç noktasını belirlemelisiniz. Dakikada kaç kelime okuduğunuzu ve okuduğunuzu ne kadar anladığınız konusunda kendinize bir test uygulayıp sonuçlarını bir kenara kaydedin. Bu hem gelişiminizi görmeniz açısında önemli bir noktayı oluştururken hem de gözle görülür bir gelişme size motivasyon olarak geri dönecektir.

 

Hızlı Okumanın Avantajları Nelerdir? Hızlı okuma pratikleri sayesinde kolaylıkla okuma hızınızı yükseltebilirsiniz. Peki okuma hızını arttırmanın yani hızlı okumanın avantajları nelerdir? En büyük avantajı size zaman kazandırması olacaktır. Ortalama bir insanın okuma hızı dakikada 200-250 kelime arasındadır. Bu süre içerisinde 500 kelime okuyabildiğinizi düşünün. Neredeyse harcayacağınız zamanın yarısı sizin yanınıza kar kalacaktır. Ve diğer bir avantajı da okuduğunuzu daha iyi anlayacak olmanız.

 

Burada yaygın bir hatayı da düzeltmek gerekiyor. Toplum içerisinde okuduğunu anlamak için yavaş okumak gerektiğinden bahsedilir. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Aksine, yapılan araştırmalar ve çalışmalar gösteriyor ki metni hızlı okumak parçalar arasında daha hızlı ve sağlam bağlantı kurulmasını sağlayarak konuyu daha anlaşılır hale getiriyor.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here